ריאות בריאות

15 באוקטובר 2015

על מנת שהריאות יתפקדו בצורה הטובה ביותר, מעברי הנשימה צריכים להיות פתוחים במהלך שאיפה ונשיפה, ללא דלקת, נפיחות או כמויות גדולות מדי של ליחה.

בשונה מאיברים רבים בגופינו, מערכת הנשימה נמצאת במגע עם הסביבה החיצונית. חיידקים, עשן טבק ועשן סיגריות וחומרים מזיקים אחרים עלולים להזיק לדרכי הנשימה ולשבש את התפקוד התקין של הריאות. אך למרבה המזל, לגוף שלנו יש מערכת הגנה טבעית שתפקידה להגן על הריאות. כאשר חודרים חיידקים או חלקיקי אבק, הגוף יוציא אותם באמצעות שיעול או התעטשות וכך ימנע את כניסתם לריאות. בדרך כלל, מערכת ההגנה הזו פועלת ביעילות ומצליחה להרחיק לכלוך ולהילחם בחיידקים. אך עם זאת, חשוב לשמור על תפקוד הריאות עד כמה שניתן.

ישנן מספר דרכים להפחית את הסיכון למחלת ריאות:

הפסקת עישון
ידוע שעישון עלול לגרום לסרטן ריאות ולמחלות לב וריאה. עישון סיגריות הורס את רקמת הריאות, ויכול להצר את דרכי האוויר ולהקשות על הנשימה. הוא גורם לדלקת כרונית ונפיחות בריאות, מה שעשוי להוביל לברונכיטיס כרונית. כ- 90% מהאנשים החולים בדלקת ריאות חסימתית כרונית (COPD) קיבלו את המחלה כתוצאה מעישון. הפסקת עישון יכולה להאט את הפגיעה בריאות, ולהפחית את הנפיחות וההיצרות של דרכי הנשימה. לפעמים תסמינים אלה אפילו ייעלמו כאשר אדם מפסיק לעשן.

הימנעות מזיהומים
התקררות או זיהומים אחרים בדרכי הנשימה יכולים לפעמים להחמיר. עיקרון המניעה מזיהומים כאלה הוא שמירה על היגיינה, שטיפת ידיים במים ובסבון, ומניעת הדבקה של הסביבה הקרובה. שפעת היא מחלה נגיפית מאד מדבקת התוקפת את דרכי הנשימה. סיבוך אופייני של שפעת הוא דלקת ריאות. משרד הבריאות ממליץ על חיסון נגד שפעת לכלל האוכלוסייה מעל גיל 6 חודשים, כל שנה לקראת החורף (החיסונים מעניקים הגנה טובה במשך חורף אחד).

הפחתת חשיפה לאלרגנים
עישון פאסיבי (חשיפה לעשן סיגריות מהסביבה), זיהום אוויר, כימיקלים שונים בבית ובחוץ, יכולים לגרום או להחמיר מחלות ריאה.

  • הפוך את ביתך ורכבך למקומות שבהם לא מעשנים.
  • הימנע מפעילות גופנית בחוץ בימים שבהם מדד זיהום האוויר גבוה

אם אתה יודע אילו אלרגנים מקשים על נשימתך או מעוררים תגובה בדרכי הנשימה (טריגרים), הימנע מחשיפה אליהם.
למידע נוסף על טריגרים לחץ כאן

Print this pageShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someoneShare on Facebook
חזרה לכל המאמרים