משמעות תסמיני אסתמה ולמה עליך לשים לב

27 במרץ 2017

ד"ר חוה אזולאי ופרופ' גבריאל איזביצקי

מכון הריאות

מ.ר. שערי צדק

Izbicki@szmc.org.il

"כשיש לך התקף אסתמה אין לך נשימה. כשאין לך נשימה קשה לדבר. המשפט שלך חסום על ידי כמות האוויר שאתה מסוגל להוציא מהריאות. זה לא הרבה, משהו בין שלוש לשש מילים…כשמישהו בזמן התקף אומר 'אני אוהב אותך' או 'אני נורא אוהב אותך' יש הבדל. הבדל של מילה. מילה זה המון, כי מילה יכולה להיות 'לשבת', 'ונטולין' או אפילו 'אמבולנס'. " אתגר קרת {מתוך הספר "צינורות"}.

אתגר קרת היטיב לתאר במשפטים ספורים את תחושת חוסר האונים והמצוקה בזמן התקף אסתמה.

אסתמה היא מחלה כרונית של דרכי הנשימה, המאופיינת בדלקת ברירית הסמפונות וייצור מוגבר של הפרשות בדרכי הנשימה. מחלת האסתמה שכיחה בעולם המערבי, ושיעור חולי האסתמה בישראל מגיע ל-10% בקרב בני נוער ובסביבות 5-7% במבוגרים.

חומרת התסמינים הנשימתיים של המחלה יכולה לנוע משיעול קל, שמופיע בעונות המעבר בלבד, ועד קוצר נשימה קשה ושיעול טורדני שנמשכים כל ימות השנה, למרות טיפול תרופתי מיטבי. התסמינים של רוב חולי האסתמה נעים בין שני קצוות אלו. תסמיני אסתמה מופיעים כתוצאה מדלקת בדרכי האוויר, התכווצות דרכי האוויר או בשל נוכחות של הפרשות וליחה צמיגה בתוך הסמפונות.

ישנם חולי אסתמה הסובלים מתסמינים נשימתיים באופן רצוף בכל ימות השנה, אולם בדרך כלל אסתמה מאופיינת במהלך התקפי, כאשר התקופה שבין ההתקפים היא נטולת תסמינים ואינה משפיעה על אורח החיים.

תסמינים שכיחים באסתמה:

 1. שיעול
  יכול להיות יבש או ליחתי. עשוי להיות הביטוי היחיד לאסתמה. בדרך כלל השיעול חמור יותר בלילה, ואף עשוי להעיר משינה, אולם שיעול יכול להחמיר גם כאשר נחשפים לגירויים כמו אבק, ריחות חזקים, אלרגנים שונים או מאמץ.
 2. צפצופים בנשימה
  הנשימה נשמעת כמו שריקות עדינות. צפצופים אלה נגרמים כתוצאה מהיצרות בדרכי האוויר. צפצופים בנשימה מופיעים בדרך כלל בזמן הנשיפה (הוצאת האוויר) אך בהתקפים קשים יכולים להופיע גם בזמן השאיפה (הכנסת האוויר). את הצפצופים ניתן לשמוע בעזרת סטטוסקופ, אך בהתקף קשה ניתן לשמוע את הצפצופים גם מבלי להשתמש באמצעי עזר.
 3. קוצר נשימה
  תחושה ש"אין מספיק אוויר", קושי לנשום ותחושה שלא נכנס מספיק אוויר לריאות. התחושה נובעת מהיצרות של דרכי האוויר שמצריכה מאמץ רב יותר בנשימה. במחלה קלה יותר תחושת קוצר הנשימה תופיע רק במאמצים קשים, אך באסתמה קשה ובזמן התקף תחושת קוצר הנשימה יופיע גם ללא ביצוע פעילות מאומצת, עד כדי קושי נשימתי המונע פעולות מינימליות כמו דיבור. תחושת קוצר הנשימה יכולה לגרום גם לתחושת מצוקה, לחץ וחרדה.
 4. אי נוחות בבית החזה
  לרוב מתוארת כלחץ בחזה, כאילו יש חגורה מהודקת סביב בית החזה, והתחושה מלווה בקוצר הנשימה. תלונות אלה אינן ייחודיות לאסתמה, ולכן בכל אירוע של לחץ בבית החזה יש לשלול גם מחלה לבבית או התקף לב. חולי אסתמה ותיקים לרוב כבר מכירים את התחושה בבית החזה ומזהים אותה כקשורה לאסתמה.

התסמינים שצוינו לעיל אינם ייחודיים לאסתמה וכל אחד מהם יכול להוות ביטוי למחלות שונות בדרכי הנשימה. עם הופעת תסמינים אלו, או חלקם, בצורה ממושכת או מחזורית, יש לפנות לרופא ריאות לצורך ביצוע הערכה ריאתית מקיפה.

חולי אסתמה סובלים מתסמינים שונים, ברמות חומרה שונות. אסתמה יכולה להתבטא בתסמין נשימתי אחד בלבד או בשילוב של מספר תסמינים. ישנם אנשים בהם תסמיני האסתמה יופיעו רק בזמן מאמץ, בזמן חשיפה לאלרגנים שונים או רק בזמן זיהומים ויראליים כגון הצטננויות.

מהי החמרה נשימתית?

בכל החמרה בתסמינים הנשימתיים חשוב לפנות לטיפול רפואי. הסימנים הבאים עשויים להעיד על החמרה נשימתית:

 • הופעת תסמינים נשימתיים המצריכה שימוש תכוף במשאף קצר טווח (דוגמת ונטולין), בשכיחות של יותר מפעמיים בשבוע.
 • תסמינים נשימתיים המופיעים בלילה, בשכיחות של יותר מפעם בשבוע.
 • הגבלה נשימתית בביצוע פעילויות יומיומיות.

בהופעת אחד מהנ"ל יש לפנות לגורם רפואי על מנת להתאים את הטיפול התרופתי לאסתמה.

התקפי אסתמה יכולים להופיע באופן חד ומיידי, עם קוצר נשימה קשה שמתפתח בצורה פתאומית, או שהם יתפתחו בצורה הדרגתית במשך מספר שעות עד ימים בודדים, ואז יופיעו בדרך כלל תסמינים בדרגת חומרה קלה יותר. הופעת ההתקפים קשורה בדרך כלל לחשיפה לטריגרים שונים אשר מעוררים תגובה אלרגית שגורמת להפרשת ליחה והיצרות דרכי האוויר.

התקף אסתמטי, המופיע בצורה חדה ופתאומית עם קוצר נשימה, וצפצופים בנשימה מצריך התערבות רפואית דחופה. התקף יכול להיות מלווה גם בלחץ בחזה ובשיעול טורדני.

תמרורי אזהרה אליהם צריך לשים לב בזמן התקף אסתמה:

 • קוצר נשימה קשה מאד המצריך שימוש בשרירי עזר נשימתיים כגון התכווצות שרירים צוואריים ובינצלעיים, הרחבת הנחיריים ושימוש בשרירי הבטן.
 • הופעת כחלון סביב השפתיים ובקצות הציפורניים.
 • אפאתיה.

במקרים כאלו יש לגשת באופן מיידי לקבלת טיפול רפואי דחוף.

מאמרים נוספים בנושא התמודדות עם אסתמה:

אסתמה ואלרגיה
חשיבות ההתמדה בטיפול במחלות נשימה
מדריך: מה לעשות במצב של התקף
התמודדות עם תסמיני אסתמה
הערכת תפקודי ריאה
התייעצות עם רופא
אפשרויות טיפול זמינות באסתמה

מאמרים בנושאי אסתמה נוספים:

מהי אסתמה
חיי היומיום עם אסתמה
מדריכי אסתמה

למידע נוסף על אסתמה לחצו כאן

Print this pageShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someoneShare on Facebook
חזרה לכל המאמרים