מחלות ריאה חסימתיות בגיל הזהב

11 בנובמבר 2015

מאת ד"ר בן דיין דניאל

מנהלת מחלקת ריאות ב"ח שמואל הרופא

מחלות ריאה חסימתיות, כגון  אסתמה ו- COPD, גורמות לחסימה חלקית של דרכי הנשימה. למרות שאסתמה היא מחלה נפוצה שמופיעה בעיקר אצל ילדים ומבוגרים צעירים, ההערכה היא ששיעור החולים באסתמה מעל גיל 65 הוא 6%. רוב חולי COPD  הם מבוגרים (בדרך כלל מעל גיל 40), בעיקר כאלה שנחשפו לעישון או לחומרים רעילים.  בגיל מבוגר ישנם מקרים בהם חולים סובלים מאסתמה וגם מ- COPD (תסמונת המכונה Asthma- COPD overlap syndrome  , או בקיצור ACOS)

תסמינים (סימפטומים) של מחלות ריאה חסימתיות

התסמינים השכיחים ביותר למחלות ריאה חסימתיות הם: קוצר נשימה, שיעול עם ליחה מוגברת, והגבלה של הפעילות. לעיתים, אנשים בגיל מבוגר אשר סובלים מתסמינים אלו מניחים שהם נובעים מתהליך הזדקנות טבעי ולכן אינם מדווחים על כך לרופא. ולעיתים, כאשר הם מדווחים על כך, הרופאים מייחסים את התסמינים למחלות רקע אחרות (כגון מחלת לב או מחלות ריאה אחרות).

כיצד מאבחנים מחלת ריאות חסימתית?

מכיוון שמחלות נפוצות אצל קשישים עלולות לגרום לתסמינים דומים, כגון קוצר נשימה, קשה יותר לאבחן מחלות ריאה חסימתיות בגיל המבוגר. האבחנה של מחלת ריאות חסימתית נעשית על פי תסמינים קליניים ובדיקה של תפקודי הריאות (ספירומטריה). הבדיקה מודדת את נפח האוויר בנשיפה מאומצת בשנייה הראשונה (Forced Expiratory Volume in one second-  FEV1), ואת הנפח של נשיפה מקסימאלית ((Forced Vital Capacity – FVC עד להתרוקנות הריאות. ערכים אלה מעידים על קצב זרימת האוויר ששואף המטופל לריאות. כאשר היחס הנמדד של FEV1/FVC  קטן מ- 70%, זהו סימן שיכול להעיד על כך שקיימת מחלת ריאות חסימתית.
האמינות של בדיקה זו תלויה בשיתוף הפעולה של המטופל. אמינות הבדיקה עלולה להיפגע כאשר המטופל סובל מליקויים פיזיים, מיכולת קוגניטיבית ירודה, או בגיל מאוד מבוגר.

כיצד מטפלים במחלת ריאות חסימתית?

מטרות הטיפול במחלת ריאות חסימתית הן: לשפר את התסמינים של המחלה, להאט את קצב החמרת המחלה, לשמור על רמת הפעילות ועל איכות החיים של החולה, ולמנוע התפתחות של חרדות ודיכאון בגלל המחלה. הטיפול מתבסס על שינויים בדרך חיים כמו גם פתרונות תרופתיים שונים.

  • גמילה מעישון – גם בגיל הזהב, הפסקת עישון מפחיתה בצורה משמעותית את קצב התדרדרות המחלה ואת שיעור התמותה. הגמילה מעישון נעשית בעזרת טבליות אשר בולמות את השפעת הניקוטין על המוח, תחליפי ניקוטין, קבוצת תמיכה, או שיחות אישיות ( "קו חם" ).
  • תזונה נכונה – ב- COPD, סימנים ותסמינים שונים כגון ליחה מוגברת, שיעול, קושי בבליעה, תשישות, ועוד, עלולים להפחית את צריכת המזון. בקבוצת חולים זו חשוב לשמור על תזונה מאוזנת על מנת למנוע תת-תזונה ואיבוד במשקל ולשפר את איכות החיים.
  • חיסון כנגד שפעת עונתית וכנגד חיידק הפנאומוקוקס (הגורם לדלקת ריאות) – אצל חולי אסתמה ו- COPD, נגיפים הגורמים לשפעת, התקררות ודלקת בסינוסים עלולים לגרום להתקף. לכן חשוב להתחסן פעם בשנה כנגד מחלות אלה.
  • פעילות גופנית והשתתפות בסדנה של שיקום ריאתי – שיקום ריאתי הוא סוג טיפול חשוב ביותר לחולים במחלות ריאה חסימתית, שמטרתו לשפר את התסמינים של החולים. סדנת שיקום ריאתי כוללת בין היתר גם תוכנית לפעילות גופנית. פעילות גופנית, במיוחד כזו המתרגלת את פעילות הלב והריאות, עשויה לשפר את יכולת הגוף להשתמש בחמצן, לחזק את הלב, להפחית לחץ דם, לשפר א רמות האנרגיה, לשפר את השינה ואת מצב הרוח, ועוד.
  • טיפול תרופתי – לרשות הרופא שלך עומדים טיפולים תרופתיים רבים, הפועלים באמצעות מנגנונים שונים, המותאמים לכל מטופל על פי צרכיו האישיים. מרבית התרופות במחלת ריאה חסימתית ניתנות באמצעות משאף ישנם חולים המתקשים להשתמש במשאף, בשל מורכבות השימוש ובשל בעיות בתפקוד הקוגניטיבי. ישנן דרכים להקל על השימוש במשאף, כגון ספייסר או נובילייזר, היכולים לסייע בשאיפת התרופה. בכל מקרה, חשוב לקבל הדרכה מהצוות הרפואי כיצד להשתמש במשאף, ואף לקבל מדי פעם הדרכת רענון. הטיפולים השונים ניתנים על ידי צוות רב תחומי אשר כולל רופאים, אחיות, דיאטנים , פיזיוטרפיסט, ועובדים סוציאליים. למידע על אפשרויות הטיפול הזמינות בישראל, פנה לרופא להתייעצות.

לסיכום, מחלות ריאה חסימתיות הן נפוצות מאוד בגיל מבוגר. הפסקת עישון או הימנעות מחשיפה לעשן יסייעו מאוד במניעת מחלות אלו. מודעות למחלות ולתסמינים, שיתוף פעולה עם הצוות הרפואי, קבלת הדרכה על המחלות ועל השימוש במשאפים, ושימוש נאות בתרופות יסייעו מאוד לחולים באבחון ובקבלת טיפול כראוי, ויסייעו בשמירה על איכות החיים.

מאמרים נוספים בנושא לחיות עם COPD:

טיפול ביתי בחמצן – אבחון, התוויות ודרכי טיפול
הפרעות שינה אצל חולים עם COPD
COPD ותזונה
התמודדות רגשית
COPD וחיזוק הגוף

מאמרים בנושאי COPD נוספים:

כל מה שרצית לדעת על  COPD
התמודדות עם COPD

למידע נוסף על COPD לחצו כאן

Print this pageShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someoneShare on Facebook
חזרה לכל המאמרים