מהי COPD?

8 בנובמבר 2015

מחלת ריאות חסימתית כרונית, הידועה גם בשמה הלועזי  COPD ( chronic obstructive pulmonary disease),  גורמת לקשיי נשימה בשל חסימה כרונית בדרכי הנשימה המובילים לריאות. COPD גורמת לפגיעה ארוכת טווח בריאות, והיא לרוב שילוב של שתי מחלות הקשורות זו לזו: דלקת סמפונות ארוכת טווח (ברונכיטיס כרונית) ונפחת (אמפיזמה). המחלה מתפתחת לרוב במבוגרים מעל גיל 40.

דרכי הנשימה שלנו הולכים ומסתעפים לענפים קטנים המכונים סמפונות, שבסופם מצויים שקי אוויר זעירים הנקראים נאדיות. במצב תקין, דרכי הנשימה פתוחים ונקיים. נאדיות הריאה מעשירות את הדם בחמצן, ואוספות את הפחמן הדו-חמצני על מנת להוציא אותו אל מחוץ לגוף. לאדם עם COPD ישנה דלקת כרונית בדרכי הנשימה. דלקת זו גורמת להיצרות של דרכי הנשימה והסמפונות. היצרות דרכי הנשימה חוסמת חלקית את הריאות, מה שמקשה על שאיפת האוויר ועל הוצאתו מן הריאות.

הדלקת הכרונית בדרכי הנשימה היא תגובה של מערכת הנשימה לשאיפת חלקיקים וגזים רעילים לאורך שנים (בעיקר עישון).

תסמיניה העיקריים של COPD כוללים:

  • קוצר נשימה המחמיר עם הגברת מאמץ
  • שיעול מתמשך (כרוני)
  • ייצור כרוני של ליחה.

מה גורם למחלת ריאות חסימתית כרונית?

הסיכון ללקות ב- COPD עולה כאשר אדם מעשן או שעישן בעבר. כל סוג של עישון, כולל סיגריות, מקטרת או מוצרי טבק אחרים, גורם לנזק מצטבר בריאות. גם מעשנים פסיביים (אנשים הנמצאים בסביבת מעשנים) נמצאים בסיכון לפתח COPD.

סיבות שכיחות נוספות להתפתחות המחלה כוללות:

  • זיהום אוויר בבית לאורך שנים – לדוגמה עשן מתנורי בישול או מתנורים לחימום הבית.
  • זיהום אוויר תעסוקתי – אנשים שעבדו במשך שנים במקומות שבהם היה אבק או עשן רב.
  • אנשים עם רגישות מולדת בריאות, כגון אנשים שנולדו מוקדם, לפני שהריאות התפתחו במלואן, עלולים לפתח COPD בבגרותם

מהלך המחלה

תסמיני COPD לעיתים מתפרצים באופן פתאומי ומחמירים. מצב זה נקרא "החמרת COPD". החמרה יכולה להיות קלה או לסכן חיים. ככל שהמחלה קיימת זמן רב יותר, גדל הסיכון להתקפים קשים יותר.

אנשים עם COPD בדרגה חמורה מתקשים לנשום גם בעת ביצוע פעולות פשוטות כמו להתלבש או להכין ארוחה. קשה להם יותר לאכול או לבצע פעילות גופנית, והנשימה עצמה צורכת יותר אנרגיה. כאשר המחלה מחמירה היא עלולה לגרום גם לתסמינים נוספים, כגון נפיחות ברגליים, איבוד משקל ופגיעה בסיבולת השרירים.

מאמרים נוספים בנושא כל שרצית לדעת על COPD:

בדיקות לאבחון COPD
האם ניתן למנוע COPD?
האם ניתן להפחית תסמיני COPD?

מאמרים בנושאי COPD נוספים:

לחיות עם COPD
התמודדות עם COPD

למידע נוסף על COPD לחצו כאן

Print this pageShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someoneShare on Facebook
חזרה לכל המאמרים