מהו שיקום ריאות?

13 בינואר 2016

ד"ר אמנון אריאל

יו"ר האיגוד הישראלי לרפואת ריאות, מנהל יחידת ריאות, מרכז רפואי העמק, עפולה.

קוצר נשימה מגביל אנשים רבים עם COPD או עם מחלות ריאה כרוניות אחרות. כאשר פעילות רגילה, כמו הליכה או טיפוס במדרגות, הופכת למאמץ, חיי היומיום עם COPD הופכים לקשים יותר.
שיקום ריאות היא שיטת טיפול רב-תחומית, לא תרופתית, המיועדת לאנשים עם מחלות ריאה כרוניות המוגבלים בפעילותם היומיומית בשל קוצר נשימה, למרות נטילת טיפול תרופתי מיטבי. שיקום ריאות נחשב לחלק מרכזי מהטיפול הכוללני באנשים במחלות ריאה וזוהי שיטת טיפול הנתמכת על ידי איגודי הריאות בכל העולם.

התועלת שבשיקום ריאות

במחלות ריאה כרוניות נגרמת ירידה משמעותית בתפקוד הריאות, שבחלקה המשמעותי אינה ניתנת לריפוי תרופתי. המגבלה הנשימתית גורמת לחולה להפחית פעילות גופנית וכתוצאה מכך נגרמת ירידה נוספת ביכולת לבצע פעילות, וחוזר חלילה. הרעיון המרכזי שבבסיס פעילות שיקום הוא לשמר ולשפר את התפקוד הגופני, למרות הנזק הקיים, ולמנוע התדרדרות תפקודית נוספת.

סדנת שיקום ריאות לחולי COPD מתמקדת באימון גופני מותאם, אך מתייחסת לכלל ההיבטים הפיסיים והנפשיים שעימם מתמודדים אנשים עם מחלת ריאות. לצד האימון הגופני נלמדות גם טכניקות נשימה ופעולות שונות המסייעות לשפר את איכות החיים עם COPD.

למרות הפגיעה בתפקוד הנשימתי, הנגרמת בשל המחלה, חולים יכולים למנוע את מעגל ההתדרדרות בתפקוד הנשימה ולשפר משמעותית את תפקודם הגופני והחברתי. זאת באמצעות סדנת שיקום ריאות המסייעת להפחית קוצר הנשימה, לשפר את היכולת לבצע פעילות גופנית ולשפר את איכות החיים. חולים המשתתפים בסדנת שיקום ריאות מתאשפזים פחות וצורכים פחות משאבי בריאות. השתתפות בסדנת שיקום ריאות מיד לאחר האשפוז מסייעת גם בהחלמה מהירה יותר ובחזרה לרמת התפקוד הקודמת לאחר התלקחות.

תהליך שיקום ריאות

ההמלצה להשתתף בסדנת ריאות תינתן על ידי הרופא המטפל. אך כשלב ראשון, על מנת שסדנת שיקום הריאות תהיה אפקטיבית, על החולה להיגמל מעישון. הגמילה מהעישון יכולה להתבצע לפני או במהלך הסדנה.

רופא הריאות האחראי על סדנת השיקום ייקבע את התאמתו של החולה לסדנת השיקום. הצוות מאמן ינחה וידריך את החולה, על פי תוכנית שיקום שמותאמת אישית לכל חולה. צוות זה כולל פיזיותרפיסט ו\או פיזיולוג שהשתלמו בשיקום ריאות, אחות, ולעיתים גם אנשי צוות אחרים העוסקים בייעוץ סוציאלי-פסיכולוגי, בייעוץ תזונאי או בריפוי בעיסוק.

אימון גופני – החלק העיקרי בכל סדנת שיקום ריאות הוא אימון גופני. האימון מתבצע במקטעים של מאמץ רציף או אינטרבאלי. האימון מתרכז אך אינו מוגבל לאימון שרירי גפיים תחתונות (הליכה, אופנים, מדרגות), בהתאם ליכולת החולה. האימון משיג את הפחתת הרגישות לתחושת קוצר הנשימה לצד אימון אירובי של השרירים (שיפור יכולת חמצונית של רקמת השריר) מסייעת לשרירי העזר בנשימה וליציבה.

תרגילי נשימה – מרבית האנשים החולים במחלות ריאה כרוניות נוטים לאמץ תבנית נשימה מהירה ושטחית המפחיתה את הקושי המכאני לנשום. עם זאת, צורת נשימה זו אינה יעילה מבחינת שחלוף הגזים והיא נוטה להחמיר את המגבלה בביצוע מאמץ גופני. אימון בטכניקות יוגה ונשיפה איטית בשפתיים קפוצות (Pursed Lip Breathing) מסייע לחולה לאמץ תבנית נשימה איטית ועמוקה יותר, ובכך משפר את היכולת לבצע מאמץ גופני ומפחית רגישות לתחושת קוצר הנשימה במאמץ.

כדי להגיע להישג הנדרש מומלץ לבצע 2-3 אימוני שיקום ריאות מדי שבוע, במשך תקופה של 2-3 חודשים (מומלץ על השלמת סדרה בת 24 אימונים לפחות, כלומר בין 2-3 חודשי השתתפות של 2-3 אימונים כל שבוע).

חינוך לבריאות

הדרכה והנחיית המטופל בנושאי בריאות משפרת תפקוד עצמאי של חולים במחלות כרוניות בכלל וב-COPD בפרט. מכיוון שדיכאון וחרדה שכיחים בחולים במחלת ריאה כרונית מתקדמת, שילוב של הגברת יכולת גופנית וחינוך לבריאות עשויים לסייע רבות בהתמודדות זו.

נושאי ההדרכה כוללים:

  • גמילה מעישון
  • הכרת המחלה והטיפול המומלץ בשגרה ובהתלקחויות
  • פעילות גופנית
  • רפואה מונעת (חיסונים והימנעות מחשיפה מזיקה)
  • התייחסות כוללנית לבריאות ולמחלות נלוות ((Comorbidities
  • התמודדות החולה וסביבתו עם המחלה בשלביה הקשים-הסופניים (החולה הנוטה למות)

לסיכום, שיקום ריאות, בשילוב עם גמילה מעישון וטיפול תרופתי מותאם, מהווה חלק חשוב בטיפול בחולי COPD הסובלים מקוצר נשימה משמעותי. ההשתתפות בסדנת שיקום ריאות כולל בעיקר אימון גופני מותאם לצד חינוך לבריאות ותמיכה פסיכולוגית בחולים. מטרת סדנאות אלה היא לשפר את תפקוד החולים, למרות קיומו של ליקוי נשימתי שאינו בר תיקון.

שיקום הריאות לחולי COPD בדרגת חומרה קשה כלול כיום בסל הבריאות בישראל, והאיגוד הישראלי לרפואת ריאות ממשיך להרחיב את זמינות סדנאות השיקום הריאתי לחולים במחלות ריאה כרוניות קשות בהם קיימת עדות ליעילות טיפול חשוב זה. מידע נוסף על מרכזי שיקום ריאות זמינים בארץ ניתן לקרא כאן.

Print this pageShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someoneShare on Facebook
חזרה לכל המאמרים