כיצד מתמודדים עם COPD?

23 באוקטובר 2015

נכון להיום לא ניתן לרפא COPD. יחד עם זאת, טיפולים שונים ושינויים בסגנון החיים יכולים לשפר את איכות החיים ולהאט את קצב התקדמות המחלה.

דרכי התמודדות שאינן תרופתיות:

שינויים בסגנון החיים

  • הפסקת עישון והימנעות משאיפת חומרים המגרים את הריאות – הצעד החשוב ביותר בטיפול ב-COPD הוא להפסיק לעשן. חשוב להימנע מעישון פאסיבי ומשהיה במקומות עם אבק, עשן או חומרים רעילים אותם עשויים לשאוף.תפריט מאוזן – כאשר המחלה חמורה, קוצר נשימה ועייפות עלולים להקשות על אכילה. ישנן דרכים שונות באמצעותן ניתן לשפר את כמות ואיכות המזון שאנו צורכים. למשל לאכול ארוחות קטנות, בתדירות גבוהה יותר, לנוח לפני הארוחה, וליטול תוספי מזון וויטמינים.
  • פעילות גופנית – התסמינים של המחלה עשויים להקשות על ביצוע פעילות גופנית. עם זאת, פעילות גופנית חשובה לחיזוק השרירים המסייעים לנשימה ומשפרים את הבריאות הכללית. יש להתייעץ עם הרופא אילו סוגי פעילויות מומלצות לחולי COPD.

שיקום ריאות

תוכנית רב-תחומית הכוללת טיפולים לאנשים הסובלים מבעית נשימה כרונית (מתמשכת). מטרת התוכנית הינה להקטין את הקושי הנשימתי ולשפר את יכולת תפקוד הנשימה ואת איכות חיי החולים.

טיפול בחמצן

במקרים חמורים של COPD וכאשר רמות החמצן בדם נמוכות, טיפול בחמצן עשוי לעזור לנשימה. הטיפול ניתן לתקופה קצרה או באופן קבוע, במטרה לסייע לקוצר הנשימה.

ניתוח
ניתוח להקטנת ריאה הינו בדרך כלל המוצא האחרון לאנשים עם תסמינים חמורים, בעיקר חולי אמפיזמה, שהטיפול התרופתי אינו משפר את תסמיני המחלה. במקרים נדירים יומלץ על השתלת ריאה.

טיפולים תרופתיים

ישנם טיפולים שונים הניתנים כמשאף או כטבלייה. חלקם מרחיבי סמפונות, חלקם מפחיתי דלקת ואחדים משלבים בין השניים

  • מרחיבי סמפונות – תרופות אלה מרפות את השרירים שסביב דרכי הנשימה, ומסייעות לפתוח את דרכי הנשימה על מנת שיהיה קל יותר לנשום.בהתאם לחומרת המחלה, הרופא ירשום מרחיב סמפונות קצר טווח, הפועל במשך כ- 4 עד 6 שעות, או מרחיב סמפונות ארוך טווח הפועל במשך 12 שעות. מרבית מרחיבי הסמפונות ניתנים באמצעות משאף המאפשר לתרופה להגיע ישירות לריאות. נוגדי דלקת – מכילים סטרואידים המסייעים להפחית את התהליך הדלקתי בדרכי הנשימה.
  • משאפים משולבים המכילים מרחיב סמפונות וסטרואיד בשאיפה – כאשר ה- COPD חמור, או כאשר התסמינים מופיעים לעיתים קרובות, הרופא עשוי להמליץ על משאף משולב.

הרופא יוכל לסייע לך בנושא מחלת ה-COPD וכיצד מתמודדים איתה

מאמרים נוספים בנושא התמודדות עם COPD:

מה לעשות במקרה של התלקחות?

מאמרים בנושאי COPD נוספים:

כל מה שרצית לדעת על  COPD
לחיות עם COPD

למידע נוסף על COPD לחצו כאן

Print this pageShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someoneShare on Facebook
חזרה לכל המאמרים