יתר לחץ דם ריאתי ומערכות יחסים

25 בפברואר 2016

הרגשות והתחושות הנלווים ליתר לחץ דם ריאתי יכולים להשפיע על מערכות היחסים עם האנשים סביבך. העומס הרגשי והפיסי שנלווים למחלה משפיעים על הדרך בה אנו תופסים את עצמינו ומגיבים לסביבה.

העצה הטובה ביותר היא להיות פתוחים וכנים. בדרך כלל, אלה הקרובים אליך ירצו לדעת מה עובר עליך וינסו לעזור. שיחה גלויה עימם תסייע להם להבין אותך טוב יותר. אם יש לך צורך לדבר עם מישהו מחוץ למעגל הקרוב אליך של חברים ומשפחה, הצוות הרפואי במרפאת יתר לחץ דם ריאתי יוכל לשוחח עימך גם על הנושאים שמטרידים אותך, או להפנות אותך לאדם שיוכל לסייע לך בהתמודדות הרגשית עם המחלה.

הורים עם יתר לחץ דם ריאתי

כאשר יש לך יתר לחץ דם ריאתי וילדיך צעירים ועדיין חיים בבית, המצב אינו פשוט. הדאגה, השמירה והשהות עם הילדים מחייבת המון מאמצים פיסיים ונפשיים. הנה מספר המלצות שיכולות לסייע:

  • עזרה – כדאי לגייס מישהו שיהיה זמין במקרה הצורך. זה יכול להיות חבר, בן משפחה או בייביסיטר בתשלום.
  • התארגנות מראש – מומלץ להתארגן מראש למצב חירום, למשל מה לעשות עם הילדים במקרה שבו יש צורך לפנות לחדר מיון בהתראה קצרה.
  • לתת לילדים לעזור – ילדים לרוב אוהבים לעזור. כשהורים נותנים לילדיהם לעזור, הילדים נהנים וההורים מקלים במעט על חייהם.
  • פתיחות וכנות עם הילדים תעזור להם להבין טוב יותר מדוע קשה לך.

אינטימיות

בני זוג רבים מוצאים עצמם שמים את מערכת היחסים שלהם על אש קטנה כדי שיהיה להם יותר מקום למשימות וההתחייבויות היומיומיות שמחייבת המחלה. המחלה עלולה להשפיע על דימוי עצמי ולהקשות על תפקוד פיסי. כמו כן, סדרי עדיפויות שונים וצורת החיים שצריכה כעת להשתנות יכולים להקשות על הקשר האינטימי, הפיסי והרגשי.

  • אם אינכם יכולים לעשות את הדברים שאהבתם לעשות כזוג לפני אבחון המחלה, מצאו דרכים חדשות לבלות ביחד. העניין המשותף שלכם והמהות של מערכת היחסים יכולים להשתלב בתוך פעילויות שונות בשגרה שיגרמו לכם לתחושה טובה יותר. חשבו על תחביבים שלא ניסיתם בעבר בגלל שהייתם עסוקים מדי, וצרו זיכרונות חדשים יחדיו.
  • אם קיים קושי לחדש את האינטימיות הפיסית והמגע, ישנן דרכים להתגבר על מרבית הפחדים בתחום זה. ניתן להתייעץ עם הצוות הרפואי במרפאת יל"ד ריאתי שיוכלו לסייע לך ולתת לכם המלצות. חשוב לזכור שגם ליטוף, חיבוק, שיחה אישית המביעה אהבה, צחוק וזיכרונות משותפים וקירבה פיסית מהווים חלק מהותי במערכת יחסים אינטימית.

מאמרים נוספים בנושא לחיות עם יתר לחץ דם ריאתי:

יתר לחץ דם ריאתי ותזונה
נשים ויתר לחץ דם ריאתי
יתר לחץ דם ריאתי ופעילות גופנית

נושאים נוספים למאמרי יתר לחץ דם ריאתי:

התמודדות עם יתר לחץ דם ריאתי
מידע על יתר לחץ דם ריאתי
כלים שימושיים לסובלים מיתר לחץ דם ריאתי

למידע נוסף על יתר לחץ דם ריאתי לחצו כאן

Print this pageShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someoneShare on Facebook
חזרה לכל המאמרים