חשיבות ההתמדה בטיפול במחלות נשימה

22 באוקטובר 2015

פרופסור צבי פרידלנדר
מנהל מרכז הדסה ל-‪COPD ‬  ונזקי עישון, מכון הריאה, מרכז רפואי הדסה, מזכיר האיגוד הישראלי לרפואת ריאות

לא בכדי מוכרת הסיסמא "כשאינך יכול לנשום, שום דבר אחר אינו חשוב", שכן, מחלות הנשימה מקשות על התפקוד היומיומי, מגבילות ילדים ומבוגרים בפעילותם, וגורמות לסבל, לנכות, לפגיעה באיכות החיים, לאשפוזים ולעיתים אף לתמותה. הפגיעות והמגבלות מופיעות הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך.

"…אֶשֹּׁם וְאֶשְׁאַף יָחַד" אמר הנביא ישעיהו (פרק מ"ב/14), וידע מה הוא אומר! מחלות הנשימה מלוות את האדם מראשיתו. אסתמה מתוארת עוד במצרים העתיקה, וכבר אז מתואר חימום תערובת צמחים ושאיפתה כטיפול במחלה זו. זיהום האוויר ו"מגיפת" העישון של המאה ה-20 העלו את מחלות דרכי הנשימה לדרגה משמעותית, ובעיקר הביאו להופעת מחלות הריאה החסימתיות הכרוניות, ובראשן COPD.

לשמחתם ולמזלם של החולים במחלות הנשימה, אנו חיים בתקופה בה קיימות תרופות רבות ושונות המקלות על החולים במחלות דרכי הנשימה, ומאפשרות לסובלים מהם לנהל אורח חיים מלא, להימנע מהתלקחויות של מחלתם, ולטפל בתסמיני המחלה כאשר אלה מתעוררים. מיליוני אנשים בעולם עושים שימוש במשאפים. אצל חלקם, המשאפים מהווים גורם קריטי בהצלת חיים, אצל אחרים הם מהווים מקור להקלה משמעותית, וישנם כאלה המשתמשים במשאפים כמשענת ביטחון במקרה הצורך בלבד.

משאפים מובילים תרופות היישר למקום בו הן נדרשות – לדרכי האוויר ולריאות. מכיוון שכך, הרי שדי בכמויות זעירות שלהן על-מנת שישפיעו, בהשוואה למינון הנדרש לאותה תרופה בכדור או בסירופ. המשמעות היא, פחות תופעות לוואי וכן טיפול יעיל יותר – כל זאת בתנאי שהתרופות נלקחות כראוי ובאופן מתמשך.

ממחקרים שונים מסתבר, כי למרות האפשרויות הרבות העומדות בפני חולים במחלות דרכי הנשימה במאה ה-21, הרוב המוחלט של החולים סובל ממחלה שאינה מאוזנת. כך בסקר אינטרנטי שבוצע בשנת 2013, בקרב כ-8,000 חולי אסתמה בוגרים מ-11 מדינות באירופה, עולה כי רק בקרב 20% מחולי האסתמה מחלתם נמצאת בשליטה מלאה. בקרב מעל 45% מהחולים אין כל שליטה בסיסית במחלתם, כלומר, הם סובלים מתסמינים משמעותיים מספר פעמים בשבוע, נמנעים מפעילויות בשל תלונות נשימתיות וסובלים מהתעוררויות ליליות המלוות בקוצר נשימה. למרבה ההפתעה, מעל ל-90% מהנשאלים בסקר זה סבורים שמחלתם נשלטת בצורה האופטימאלית האפשרית.

עבודה אחרת בדקה מה הן הסיבות לחוסר שליטה במחלות דרכי הנשימה. למרבה ההפתעה, נמצא כי הגורם מספר אחד לחוסר שליטה זו הינו היענות נמוכה לטיפול במשאפים וחוסר התמדה בו. בדיקה בעניין שנעשתה בארץ הראתה כי רק כ-2% מחולי האסתמה מתמידים בטיפול האחזקתי במשאפים, 36% מהחולים נענים לטיפול בצורה סבירה, ואילו 62% מהנבדקים (!) נמצאו כבעלי היענות חלקית או ירודה לטיפולים אלו. לכאורה, אין פה כל הגיון – מדוע חולה הסובל מקוצר נשימה הגורם לו לתסמינים, ומגביל את תפקודו היומיומי, ימנע מליטול טיפול זה? סדרת עבודות ניסתה לבדוק את הגורמים להיענות נמוכה לטיפול, ונמצאה קבוצה של סיבות וגורמים שחזרה על עצמה:

  • חוסר מודעות של חולים במחלות בדרכי הנשימה לגבי מחלתם ולגבי יכולות הטיפול בה. לדוגמה, חוליCOPD רבים מתייחסים לשיעול, לליחה ולקוצר נשימה במאמץ כ-"גזירה משמים", ואינם מודעים לעובדה שמדובר במחלה לכל דבר, ברת מניעה (הפסקת עישון!) וברת טיפול.
  • חוסר יכולת לזהות החמרה של מחלת דרכי הנשימה – לעתים מדובר בתהליך הדרגתי ביותר שקשה לזהותו, ולפעמים חולים ימנעו מפעילויות אותם הם מתקשים לבצע, וכך לא יגיעו לכדי התקף.
  • אי-הבנה של זמני הלקיחה או המינון. וכאן אנו רואים את החשיבות העצומה שיש לתקשורת הטובה בין הרופא למטופל, כך שאלו יהיו מובנים.
  • מטופלים אשר אינם זוכרים לקחת את הטיפול באופן קבוע – במקרים אלו החולים מודעים למחלתם ומכירים בתועלת שבטיפול בהם, אך בשל הרגלים או אורחות חיים, "מפספסים" את נטילת הטיפול הנדרש לעתים קרובות.
  • פחד מתופעות לוואי – כמו כל תרופה, גם למשאפים ישנן תופעות לוואי. עם זאת, חשוב לזכור כי מינון התרופות במשאפים מזערי לעומת תרופות הניתנות דרך הפה, ובסך הכול, נטילת התרופות בצורה הנכונה (למשל – הקפדה על שטיפת הפה לאחר השימוש במשאף סטרואידלי) תצמצם את תופעות הלוואי למינימום, ולרוב, התועלת תעלה לאין שיעור על הנזק.

בשנים האחרונות הקהילה הרפואית ויצרני התרופות מכירים יותר ויותר בחשיבות ההיענות וההתמדה בטיפול במחלות כרוניות בכלל ובמחלות דרכי הנשימה בפרט. המערכת הרפואית מנסה להגביר את ההסברה, כולל התייחסות לנזק המתמשך והמצטבר של מחלות אלו ולחשיבות של התמדה בטיפול ושימוש נכון במשאפים. גם יצרניות המשאפים מבינות כי חשוב לספק לרופאים ולחולים במחלות נשימה כלים שיעזרו להם להתמודד טוב יותר עם מחלתם, ולשפר את היענותם לטיפול התרופתי. כך מפותחים משאפים נוחים יותר לשימוש (אינטואיטיביים יותר, הדורשים פחות תיאום עם הנשימה וקואורדינציה); בעלי השפעה ממושכת יותר, כך שניתן יהיה להפחית את מספר הנטילות היומיות; בעלי תגובתיות מהירה, כך שההקלה המורגשת תהיה מיידית ובכך תעודד את השימוש במשאפים. כמו כן, המשאפים החדשים מכילים תרופות יעילות ובטוחות בעלות השפעה לטווח ארוך על החולים במחלות דרכי הנשימה והריאות.

חשוב להכיר ולהבין כי משאפים לדרכי הנשימה הם תרופות לכל דבר, וחשיבות השימוש בהם לאורך זמן אינו שונה מהטיפול המתמשך ביתר לחץ דם או בסוכרת. יש לנו, המטפלים והמטופלים הסובלים ממחלות בדרכי הנשימה, אפשרות לשפר את מצב הנשימה בטווח הקצר והארוך – הבא ננצל הזדמנות זו!

מאמרים נוספים בנושא התמודדות עם אסתמה:

משמעות תסמיני אסתמה ולמה עליך לשים לב
אסתמה ואלרגיה
מדריך: מה לעשות במצב של התקף
התמודדות עם תסמיני אסתמה
הערכת תפקודי ריאה
התייעצות עם רופא
אפשרויות טיפול זמינות באסתמה

מאמרים בנושאי אסתמה נוספים:

מהי אסתמה
חיי היומיום עם אסתמה
מדריכי אסתמה

למידע נוסף על אסתמה לחצו כאן

Print this pageShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someoneShare on Facebook
חזרה לכל המאמרים