הפרעות שינה אצל חולים עם COPD

13 בינואר 2016

ד"ר בן דיין דניאל, מחלקת ריאות ב"ח שמואל הרופא

מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD ) היא אחת המחלות הנשימתיות הנפוצות במבוגרים מעל גיל 40. מחלה זו לרוב מתפתחת בקרב אנשים מעשנים או כאלה שעישנו בעבר, אך לעיתים הגורם הוא גנטי או תוצאה של חשיפה מוגברת לחומרים רעילים. המחלה גורמת למגבלה בזרימת האוויר ולירידה בתפקודי הריאות, ואצל למעלה מ-50% מן החולים המחלה מלווה גם בהפרעות שינה כגון: שינה מושהית, נדודי שינה, שינה קטועה ויקיצות תכופות, סיוטים. מרבית החולים חולים נוטים להתלונן רק על קוצר נשימה ושיעול ואינם מדווחים על תסמינים ליליים ועל הפרעות שינה. הפרעות אלה הולכות ומחמירות עם התקדמות המחלה ומשפיעות בצורה משמעותית על איכות החיים

שינה היא תהליך מחזורי. התהליך מתחלק לשני מצבים אשר מופיעים בסדר קבוע: שנת Non REM, (שינה ללא תנועות עיניים מהירות , שלב מעבר בין ערות לשינה ושלב ללא חלומות) ושנת REM ( שינה עם תנועות עיניים מהירות ושלב של חלומות ). בכל שלבי השינה, יש ירידה בעוצמת התגובות של המוח לגירויים שונים לעומת זמן הערות.

מה קורה לחולי COPD בזמן השינה?

  • הצטברות ליחה: בתנוחת שכיבה, חולי COPD סובלים מהצטברות ליחה בזמן השינה. הם מנסים להפעיל את שרירי הנשימה כדי לסלק את הליחה וכתוצאה מכך השינה שלהם מושהית ותקועה.
  • ירידה ברמת החמצן : במהלך השינה, ובמיוחד במצב ה- REM (שלב החלומות בשינה), ישנה ירידה בפעילות של מרכזי הנשימה במוח ובפעילות שרירי הנשימה, הגורמת לתת אוורור. בעוד אדם בריא אינו מרגיש בכך, רמת החמצן בחולי COPD, שהיא נמוכה מן הרגיל, יורדת משמעותית במהלך השינה. מחצית מחולי COPD עם רמות חמצן של יותר מ-90% במהלך היום מראים ירידה משמעותית ברמת החמצן ברוב שעות הלילה. ירידה ברמת חמצן גורמת לאדם להתעורר על מנת להסדיר את הנשימה, כך שהוא חווה יקיצות מרובות ושינה קטועה ולא איכותית.
  • דום נשימה בשינה ( OSA ) שכיח אצל 10-15% מחולי ה- COPD. השילוב של COPD-OSA נקרא – Overlap Syndrome . OSA מאופיין באפיזודות חוזרות של הפסקות נשימה בזמן השינה הנובעות מחסימה מלאה או חלקית של דרכי האוויר העליונות. כתוצאה מכך, יש הפרעה בחילוף הגזים עם ירידה בריווי חמצן, צבירת פחמן דו-חמצני (CO2) , יקיצות מרובות, עוררות מערכת העצבים הסימפתטית (הגורמת להרפיית שריריי הנשימה ולכיווץ כלי הדם) ועליה בלחץ הדם. חולים עם OSA סובלים מפגיעה קוגניטיבית, ממחלות לב וממחלות מטבוליות (מחלות הקשורות לחילוף חומרים בגוף).
  • תסמונת רגליים חסרות מנוחה ( RLS ): זוהי תסמונת שכיחה בחולי COPD, הגורמת לתחושה לא נעימה ברגליים ולדחף בלתי נשלט להזיז את הרגליים. RLS גורמת לשינה קטועה וליקיצות תכופות.

מה הן ההשלכות של הפרעות שינה?

כאשר אדם סובל מהפרעת שינה, איכות החיים יורדת. הוא עלול לסבול מתסמינים שונים כגון: עייפות כרונית, ישנוניות , קשיים בריכוז ובתפקוד הקוגניטיבי, מצב רוח ירוד, מתח , דיכאון, נטייה לטעויות ולתאונות. הפרעות שינה עלולות גם להעלות את הסיכון למחלות נוספות ובמקרים קשים לתמותה, במיוחד במקרים של מחלות לב וכלי דם.

כיצד ניתן לטפל בהפרעות שינה אצל חולי COPD ?

  • הפחתת התסמינים שלCOPD בלילה – התסמינים הקלאסיים של COPD שונים בבוקר ובלילה: התסמינים המטרידים ביותר בבוקר הם שיעול טורדני ופליטת ליחה , ואילו בלילה החולה סובל מצפצופים ומקוצר נשימה . שימוש במרחיבי סמפונות לפני השינה יכולה להפחית את תסמיני הלילה ולשפר את איכות השינה.
  • טיפול בחמצן – תוספת חמצן מאד מסייעת להפחית הפרעות שינה בחולי COPD . יחד עם זאת, מתן החמצן דורש זהירות רבה מכיוון שתוספת של חמצן ללא בקרה עלולה לגרום להצטברות פחמן דו-חמצני ולאי ספיקה נשימתית קטלנית.
  • CPAP / BIPAP – מכשיר CPAP הוא מכשיר לא פולשני היוצר לחץ אוויר חיובי וכך גורם לפתיחת דרכי אוויר. החולה לובש את מסכת ה- CPAP כל הלילה, במשך כל החיים. הטיפול יעיל מאוד בתיקון הבעיה הנשימתית, בהפסקת הנחירות ובשיפור הישנוניות היומית.

כדורי שינה – יש להימנע מתרופות שינה בחולי COPD.

לסיכום,הפרעות שינה הן תופעה מאד נפוצה בחולי COPD, והיא משפיעה על איכות החיים של החולים ועל התפקוד היומיומי. על מנת לשפר את איכות השינה של החולים, אחת המטרות החשובות בטיפול היא להפחית את חומרת התסמינים הליליים. אם אתה סובל מהפרעות שינה כלשהן חשוב כי תשוחח על כך עם הרופא המטפל, שיוכל לסייע לך למצוא את הפתרון המתאים עבורך.

מאמרים נוספים בנושא לחיות עם COPD:

טיפול ביתי בחמצן – אבחון, התוויות ודרכי טיפול
מחלות ריאה חסימתיות בגיל הזהב
COPD ותזונה
התמודדות רגשית
COPD וחיזוק הגוף

מאמרים בנושאי COPD נוספים:

כל מה שרצית לדעת על  COPD
התמודדות עם COPD

למידע נוסף על COPD לחצו כאן

Print this pageShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someoneShare on Facebook
חזרה לכל המאמרים