הערכת תפקודי ריאה

13 באוגוסט 2015

הערכת תפקודי ריאה

מד שיא נשיפה (Peak flow meter) הוא מכשיר ידני פשוט המודד את עוצמת זרימת האוויר מהריאות שלך, בנשיפה אחת. עוצמת הנשיפה המרבית שלך מכונה "שיא נשיפה". מדידה יומית של שיא נשיפה מאפשרת לעקוב אחר תפקוד הריאות. אם ערך שיא הנשיפה נמוך מהצפוי סימן שיש הפרעה משמעותית לזרימת האוויר בדרכי הנשימה, מה שעשוי להצביע על החמרה במצב הנשימה ועל התקף אסתמה מתקרב. ניתן לרכוש מד שיא בנשיפה בבתי מרקחת, או דרך הרופא המטפל

כיצד להשתמש במד שיא נשיפה?

שלב 1: תחילה, וודא שהחץ במד שיא הנשיפה נמצא בתחתית סולם המספרים (מצביע על הספרה 0).

שלב 2: עמוד זקוף. קח נשימה עמוקה ככל שתוכל ושים את פיית המכשיר בפיך (חשוב שלא יהיה לך מסטיק או אוכל בפה). הצמד את שפתייך סביב הפיה. הרחק את הלשון מהפיה. כעת, בנשיפה אחת, נשוף חזק ומהר ככל שתוכל, עד שתרגיש שהוצאת את כל האוויר מריאותיך. מדוד את ערך שיא הנשיפה לפני או אחרי השימוש במשאף. מה שחשוב זה שתמיד תמדוד באותה צורה (תמיד לפני השימוש במשאף או תמיד לאחר שימוש במשאף).

שלב 3: נשיפתך תגרום לחֵץ לנוע כלפי מעלה על סולם המספרים. רשום על נייר את המספר אליו החֵץ הגיע. חזור על פעולה זו 3 פעמים. כיצד תדע שעשית זאת נכון? אם 3 התוצאות קרובות זו לזו.

שלב 4: רשום בטבלת שיא הנשיפה שלך את התוצאה הגבוהה ביותר שנמדדה. זהו ערך שיא הנשיפה שלך.

מהו ערך תקין של שיא נשיפה?7

ציון שיא בנשיפה משתנה על פי גיל, מין וגובה, אך מה שחשוב הוא דפוס השיאים (הערכים) המתקבלים במדידות שאתה מבצע. את הטבלה תוכל לחלק על פי "אזורים" – אזור ירוק, צהוב ואדום.

אזור ירוק – מד שיא נשיפה מראה על ערך של בין 80% ל- 100% מהערך הטוב ביותר שלך. כדי לחשב ערך של 80% הכפל את ערך השיא שלך ב- 0.80. לדוגמה: אם הערך הטוב ביותר של שיא הנשיפה שלך הוא 400, הכפל אותו ב- 0.80. הערך המתקבל הוא: 320.

אזור צהוב –  כאשר מד שיא נשיפה מראה על ערך שבין 50% ל- 79% מהערך הטוב ביותר שלך. אזור זה משמעו שמצב תפקוד הריאות שלך אינו יציב ואתה עלול לסבול מהתקפים. יתכן ואינך סובל מתסמינים, אבל תפקוד הריאות שלך מופחת. כשיש לך תסמינים, הם עשויים להיות קלים או בינוניים. יכול להיות שהתסמינים שאתה חווה מפריעים לך לישון או לבצע פעילויות שונות במהלך היום. כדי לחשב 50% מהערך הטוב שלך, הכפל את הערך שלך ב- 0.50. לדוגמה: אם הערך הטוב ביותר שלך הוא 400, הכפל אותו ב- 0.50. הערך המתקבל הוא: 200.

אזור אדום – כאשר ערך מד שיא בנשיפה הוא פחות מ- 50% מהערך הטוב שלך. אזור זה מעיד על תפקודי נשימה ירודים מאד. כאשר אתה באזור האדום, התסמינים שלך עלולים להיות חמורים ואתה עלול לסבול מקוצר נשימה קיצוני ומשיעול. במצב זה יש לפנות לעזרה רפואית מיידית – פנה לחדר מיון או הזמן אמבולנס, במספר טלפון 101.

חשוב שתעקוב אחר ערכי שיא נשיפה שלך, אך חשוב עוד יותר לדעת מה לעשות עם הערכים שאתה מקבל. מומלץ לשוחח על תוכנית הניהול האישית עם הרופא המטפל, שיסביר מה עליך לעשות במצבים השונים.  

מאמרים נוספים בנושא התמודדות עם אסתמה:

משמעות תסמיני אסתמה ולמה עליך לשים לב
אסתמה ואלרגיה
חשיבות ההתמדה בטיפול במחלות נשימה
מדריך: מה לעשות במצב של התקף
התמודדות עם תסמיני אסתמה
התייעצות עם רופא
אפשרויות טיפול זמינות באסתמה

מאמרים בנושאי אסתמה נוספים:

מהי אסתמה
חיי היומיום עם אסתמה
מדריכי אסתמה

למידע נוסף על אסתמה לחצו כאן

Print this pageShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someoneShare on Facebook
חזרה לכל המאמרים