בדיקות נשימה

13 באוגוסט 2015

בדיקות נשימה

שיעול, צפצופים, קוצר נשימה ועודף ליחה עשויים להוות סימן ראשון להימצאות אסתמה, אך יש צורך באבחון על ידי רופא, שיאבחן מאיזו בעיה בדרכי הנשימה אתה סובל.

הבדיקה אצל הרופא תכלול שיחה ראשונית ובדיקות גופניות. הרופא ודאי ישאל אותך על ההיסטוריה הרפואית שלך, האם מישהו מבני המשפחה חולה אסתמה, האם אתה מעשן, סובל מאלרגיות או חשוף למזהמים בבית או בסביבת העבודה. לאחר מכן הרופא יקשיב לריאותיך. יתכן ותישלח לבצע מספר בדיקות שמטרתן לבדוק את דרכי הנשימה ואת רמת התפקוד שלהן. ישנן שתי בדיקות נשימה נפוצות:

1. ספירומטריה

ספירומטריה בודקת את איכות נשימתך ויכולה לסייע באבחון מחלות ריאה שונות. הבדיקה אינה כואבת, והיא אורכת כ- 10 דקות בלבד. במהלך הבדיקה תנשוף לתוך מכשיר שנקרא ספירומטר, המודד את כמות האוויר בריאות שלך ואת מהירות זרית האוויר מהריאות החוצה. המדדים שתראה בתוצאות הבדיקה הם:

  • FEV1 – נפח האוויר שאתה נושף החוצה, במשך שנייה אחת
  • FCV – סה"כ נפח האוויר שאתה נושף החוצה בנשיפה אחת

הערך מחושב על פי כמות האוויר שאתה יכול לנשוף בשנייה אחת ומחולק לסה"כ כמות האוויר שאתה יכול לנשוף בנשיפה אחת (הנקרא יחס FEV1:FVC). ערך תקין מחושב ביחס לגיל, מין וגובה הנבדק. ערך נמוך עשוי לרמז על היצרות בדרכי הנשימה, האופיינית לאסתמה ולמחלת חסמת ריאות כרונית COPD (אך גם למחלות אחרות הקשורות לריאות). לעיתים, כאשר הערך המתקבל אינו תקין, יתכן ותתבקש לחזור על הבדיקה לאחר שאיפה של תרופה המרחיבה את דרכי הנשימה (מרחיב סמפונות). שיפור בערך לאחר שימוש במשאף עשוי לאשר המצאות אסתמה.

2. מד שיא נשיפה

בדיקה זו נועדה לאשש אבחון אסתמה. באמצעות מד שיא נשיפה (peak flow meter) ניתן למדוד את מהירות הוצאת האוויר מהריאות. לאחר שנושפים לתוך המכשיר, הוא מודד את ערך שיא הנשיפה על פי ליטרים/בדקה. אם דרכי הנשימה צרים, הערך שיתקבל יהיה נמוך מזה המצופה מאדם עם נתונים זהים לשלך מבחינת גיל, מין וגובה. בדומה לסיפרומטריה,  גם כאן יתכן שיבקשו ממך לחזור על הבדיקה לאחר שאיפה של תרופה המרחיבה את דרכי הנשימה (מרחיב סמפונות). אם התוצאה גבוהה יותר בבדיקה השנייה, ניתן לאשש אבחון אסתמה.

מד שיא נשיפה משמש גם למעקב עצמאי בבית אחר תפקודי ריאות.

בדיקות אלרגיה

אנשים רבים עם אסתמה סובלים גם מאלרגיות. יתכן ותישלח לבדיקות אבחון אלרגיה. הפחתת חשיפה או הימנעות מגירויים המעוררים אסתמה אצלך (טריגרים) תסייע לשלוט באסתמה שלך. לקריאת מאמר בנושא אסתמה ואלרגיה

מאמרים נוספים בנושא מהי אסתמה:

מהי אסתמה (גנחת הסימפונות, קצרת)
אפשרויות סיוע לחולי אסתמה

מאמרים בנושאי אסתמה נוספים:

התמודדות עם אסתמה
חיי היומיום עם אסתמה
מדריכי אסתמה

למידע נוסף על אסתמה לחצו כאן

Print this pageShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someoneShare on Facebook
חזרה לכל המאמרים