בדיקות לאבחון COPD

5 בנובמבר 2015

אדם הלוקה ב- COPD יחוש לעיתים קרובות קוצר נשימה, שיעול ממושך והצטברות ליחה. אבחון יאבחן COPD מתבסס על הסימנים והתסמינים שאתה חווה, על ההיסטוריה הרפואית והמשפחתית שלך, ועל תוצאות הבדיקה הרפואית.

בדיקה גופנית

תחילה יקשיב הרופא לריאותיך באמצעות סטטוסקופ. באמצעות האזנה לריאות יכול הרופא להבחין האם נשימתך תקינה. לעיתים תתבקש לבצע בדיקות נוספות.

הערכת תפקודי ריאות – ספירומטריה

זוהי הבדיקה המקובלת בעולם להערכת תפקודי ריאות. ספירומטריה בודקת את איכות נשימתך ויכולה לסייע באבחון מחלות ריאה שונות. הבדיקה אינה כואבת, והיא אורכת כ- 10 דקות בלבד. במהלך הבדיקה תנשוף לתוך מכשיר שנקרא ספירומטר. מכשיר זה מודד את כמות האוויר בריאות שלך ואת מהירות זרימת האוויר מהריאות החוצה. המדדים שתראה בתוצאות הבדיקה הם:

  • FEV1 – נפח האוויר שאתה נושף החוצה, במשך שנייה אחת
  • FCV – סה"כ נפח האוויר שאתה נושף החוצה בנשיפה אחת

הערך מחושב על פי כמות האוויר שאתה יכול לנשוף בשנייה אחת ומחולק לסה"כ כמות האוויר שאתה יכול לנשוף בנשיפה אחת (הנקרא יחס FEV1:FVC). ערך תקין מחושב ביחס לגיל, מין וגובה הנבדק. ערך נמוך עשוי לרמז על היצרות בדרכי הנשימה, האופיינית לאסתמה ולמחלת ריאות חסימתית כרונית COD (אך גם למחלות אחרות הקשורות לריאות). לעיתים, כאשר הערך המתקבל אינו תקין, יתכן ותתבקש לחזור על הבדיקה לאחר שאיפה של תכשיר המרחיב את דרכי הנשימה (מרחיב סמפונות). הרופא ישווה את תוצאות הבדיקה לפני ואחרי נטילת מרחיב סמפונות.

 צילום רנטגן חזה או סקירת CT

בדיקות אלה יוצרות תמונה של המבנים הפנימיים בבית החזה, כגון הלב, הריאות וכלי הדם. התמונות שמתקבלות עשויות להראות תמונה של COPD. הן יכולות לזהות גם אם מצב רפואי אחר, כגון אי ספיקת לב, גורם לתסמינים מהם אתה סובל.

בדיקת דם

לצורך מדידת רמות החמצן בדם באמצעות דגימה הנלקחת מהדם בעורק. תוצאות הבדיקה יכולות להצביע על חומרת המחלה והאם יש צורך בטיפול בחמצן.

מאמרים נוספים בנושא כל שרצית לדעת על COPD:

מהי COPD?
האם ניתן למנוע COPD?
האם ניתן להפחית תסמיני COPD?

מאמרים בנושאי COPD נוספים:

לחיות עם COPD
התמודדות עם COPD

למידע נוסף על COPD לחצו כאן

Print this pageShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someoneShare on Facebook
חזרה לכל המאמרים