בדיקות לאבחון יתר לחץ דם ריאתי

25 בפברואר 2016

קשה לאבחן יתר לחץ דם ריאתי בבדיקת רופא שגרתית. מכיוון שהתסמינים השכיחים, כמו קוצר נשימה, עייפות וסחרחורת, אינם ייחודיים רק ליתר לחץ דם ריאתי, הם יכולים להיות קשורים למחלה אחרת.

אם לאחר בדיקת ההיסטוריה הרפואית והמשפחתית שלך הרופא חושד שיש לך יתר לחץ דם ריאתי, הרופא ישלח אותך לבצע בדיקות גופניות ואבחנתיות.

בדיקות דם

בדיקות דם נותנות תמונת מצב בנוגע למרכיבים שונים בדם. כאשר יש חשד ליתר לחץ דם ריאתי ישנם מספר מדדים אותם ירצה הרופא לבחון, לדוגמה:

  • תפקודי כבד – מחלות כבד עלולות לגרום ליל"ד ריאתי, או שיל"ד ריאתי עלול לגרום לבצקת בכבד
  • מדידת תפקודי הקרישה (PT, PTT) – יל"ד ריאתי מעלה את קרישיות הדם.
  • בדיקה להימצאות מחלות אוטואימוניות (מחלות חיסון עצמי) – ישנן מחלות העלולות לגרום גם ליתר לחץ דם ריאתי. לדוגמה: מחלה ברקמת חיבור (רקמת קולגן), זאבת (לופוס) סקלודרמה ומחלת כבד כרונית.
  • בדיקת רמות גזים בדם עורקי – מדידת רמת החמצן בדם באמצעות לקיחת דגימה מהעורק, בשונה מבדיקת דם רגילה הנלקחת מהווריד.

צילום חזה

צילום חזה יכול לחשוף הגדלה של העורקים או של חדר ימין או עלייה ימנית של הלב.

 אלקטרוקרדיוגרמה (אק"ג)

בדיקת אק"ג בודקת את הפולסים החשמליים של הלב. אק"ג לכשעצמו אינו יכול להצביע על יתר לחץ דם ריאתי ועל כן בדיקה זו תלווה בבדיקות נוספות.

 תפקודי ריאות

סדרת תבחינים הבודקת כמה אוויר יכולות הריאות להחזיק, כמה אוויר נכנס ויוצא מן הריאות ומהי היכולת של הריאות לבצע החלפת גזים. בדיקות אלה נועדו לשלול סיבות אחרות לתסמיני יתר לחץ דם ריאתי.

בדיקות שינה

בדיקת שינה נועדה לבדוק האם יש הפסקות שינה במהלך השינה. לפחות 20% מהלוקים ביתר לחץ דם ריאתי סובלים מהפסקות נשימה במהלך השינה, מצב העלול להחמיר את מצב החולה.

 בדיקת 6-דקות הליכה

בדיקה הכוללת ביצוע פעילות גופנית, בדרך כלל הליכה במשך שש דקות. המרחק שנעשה במשך שש דקות משמש כמדד למצב התפקודי של החולה.

סריקת אוורור הריאה

בדיקה אבחונית לקרישי דם בריאות הנעשית באמצעות תמונת האוויר וזרימת הדם בריאות. במהלך בדיקה זו שואפים כמות זעירה של חומר רדיואקטיבי וכמות קטנה נוספת מוזרקת דרך הוריד על מנת להפיק תמונה ברורה של הריאות.

 סקירות הדמיה

בדיקת MRI יכולה להצביע על בעיה בקרישיות הדם. בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) יכולה לשלול מחלות ריאה הגורמות לתסמינים דמויי יל"ד ריאתי.

 אקוקרדיוגרמה (אקו לב)

בדיקה זו נותנת הערכה של הלחץ בעורק הריאה ולב ימין ושל תפקודי הלב. במצב של יל"ד ריאתי מתקדם, גודל ותפקוד לב ימין אינם תקינים. בדיקה זו לפעמים משמשת גם לניטור מצב המחלה לאחר שכבר אובחנת ביל"ד ריאתי.

בכדי לאשר קיום יתר לחץ דם ריאתי יש לבצע צנתור לב ימין

אם ממצאי הבדיקות הראשוניות מצביעות על יתר לחץ דם ריאתי, ונשללו סיבות אחרות ליל"ד ריאתי, יבוצע צנתור לב ימין. זוהי הבדיקה היחידה המודדת את הלחץ בתוך עורקי הריאה, והיא נעשית בכל אדם שאצלו יש חשד ליתר לחץ דם ריאתי.

מאמרים נוספים בנושא מידע על יתר לחץ דם ריאתי:

מהו יתר לחץ דם ריאתי?

נושאים נוספים למאמרי יתר לחץ דם ריאתי:

התמודדות עם יתר לחץ דם ריאתי
לחיות עם יתר לחץ דם ריאתי
כלים שימושיים לסובלים מיתר לחץ דם ריאתי

למידע נוסף על יתר לחץ דם ריאתי לחצו כאן

Print this pageShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someoneShare on Facebook
חזרה לכל המאמרים