אפשרויות סיוע לחולי אסתמה

13 באוגוסט 2015

כיצד תסייע לתסמיני אסתמה?

נכון להיום לא ניתן לרפא אסתמה, אך הקפדה על המלצות הרופא והימנעות מגירויים (טריגרים) המעוררים את תסמיני האסתמה שלך, תסייע לך לשלוט בתסמינים.

פתרונות המסייעים בהפחתת התסמינים של אסתמה נועדו:

  • למנוע תסמינים כרוניים (מתמשכים), כמו שיעול או קוצר נשימה לפני פעילות גופנית או במשך הלילה.
  • לאפשר לך להמשיך בפעילויות יומיומיות, כמו עבודה, לימודים ופעילות גופנית.
  • לשמר את תפקוד הריאות עד כמה שניתן.
  • למנוע התקפים חוזרים ונשנים.

לאחר אבחון המחלה, יש לפנות לבניית תוכנית ניהול אישית, המבוססת על התסמינים מהם אתה סובל, חומרתם ותדירותם. בשלב זה חשוב גם שתזהה מה גורם לתסמיני האסתמה שלך או מחמיר אותם. הימנעות מאותם טריגרים או הפחתת חשיפה אליהם תסייע לך לשלוט טוב יותר באסתמה שלך.

עזרים נפוצים המשמשים חולי אסתמה

משאפים

משאף הוא הצורה הנוחה והמהירה ביותר להובלת תרופה ישירות לריאות. לרשות הרופא אפשרויות רבות ומגוונות שמטרתם לסייע בשליטה על האסתמה. פנה לרופא על מנת להתייעץ איזה משאף מתאים לך.

ספייסר (מרווח)

ישנם אנשים המתקשים להשתמש במשאף כראוי, ולשם כך נועד הספייסר. זהו מיכל פלסטיק או מתכת גדול, המתחבר למשאף תרסיס. ספייסר הופך את השימוש במשאף לקל ויעיל יותר, ומקל על התרופה להגיע לריאות.

נבולייזר

נבולייזר הוא מכשיר ההופך את התרופה לתרסיס, כך שניתן יהיה לשאוף אותה דרך מסיכה או פיה. בדרך כלל, מכשיר זה משמש למתן מינונים גבוהים של תרופה להקלה במצב חירום, למשל באמבולנס או בבית החולים.

הנבולייזר משמש גם לטיפול בחמצן ולריסוס תרופות שלא ניתן לתת במשאף ידני.

אפשרויות טיפול זמינות

אסתמה היא מחלה הניתנת לשליטה. הימנעות מחשיפה לגירויים (טריגרים) הגורמים להתקפים, קיום אורח חיים בריא ונטילת טיפול תרופתי באופן סדיר וקבוע יכולים להפחית את חומרתם ההתקפים ואת תדירותם.

הטיפול התרופתי לאסתמה מתחלק לשתי קבוצות עיקריות:

בקבוצה הראשונה נכללות תרופות להשגת שליטה במחלה (controllers). תרופות אלה מהוות טיפול אחזקתי הניתן באופן יומיומי והן מיועדות לטפל בדלקת, לשלוט בתסמיני האסתמה, להפחית תדירות וחומרת תסמינים ולמנוע התקפים. בקבוצה זו נכללים סטרואידים בשאיפה הנקראים גם ICS.

הקבוצה השנייה כוללת תרופות להרחבת סימפונות ולהקלה על תסמינים בשעת התקף (Relievers) . בתרופות הללו בהם משתמשים "לפי הצורך" והן מיועדות למנוע צפצופים, שיעול, ולחץ בחזה. משפחת תרופות אלה כוללת ‫2 קבוצות: אגוניסטים לקולטני ביתא-2  הפועלים לטווח קצר (– תרופות המכונות SABA, ותרופות עם השפעה לטווח ארוך, עד 12 שעות, הנקראות LABA).

כיום ישנם משאפים משולבים המכילים סטרואידים בשאיפה (ICS) בשילוב עם אגוניסטים לקולטני ביתא-2 לטווח ארוך (LABA). באופן זה ניתן בו זמנית להרחיב את דרכי הנשימה ולהפחית ולמנוע דלקת של דרכי הנשימה.

הצלחת הטיפול תלויה גם בשימוש נכון בתרופות. חשוב להקפיד על שימוש נכון במשאף על מנת שהתרופה תגיע לריאות. אם אינכם בטוחים כיצד להשתמש במשאף,  מומלץ לפנות לרופא המטפל או לאחות.

מאמרים נוספים בנושא מהי אסתמה:

מהי אסתמה (גנחת הסימפונות, קצרת)
בדיקות נשימה

מאמרים בנושאי אסתמה נוספים:

התמודדות עם אסתמה
חיי היומיום עם אסתמה
מדריכי אסתמה

למידע נוסף על אסתמה לחצו כאן

Print this pageShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someoneShare on Facebook
חזרה לכל המאמרים