אסתמה ופרופיל צבאי

13 באוגוסט 2015

אסתמה ושירות צבאי: מה חשוב לדעת

ד"ר סטרובין דניאל, מומחה למחלות ריאה, רופא ריאות ראשי, מכון למחלות ריאה, ב"ח קפלן

אסתמה היא מחלה ריאתית כרונית המאופיינת בדלקת מתמדת בסמפונות. המחלה מתבטאת בהתקפי שיעול, קוצר נשימה וצפצופים. אצל רוב החולים המחלה מתחילה בילדות, אך היא יכולה להתפתח בכל שלב בחיים. חולים רבים סובלים מאסתמה על רקע אלרגי, המתבטאת גם בתסמינים בעור, בעיניים או בנזלת אלרגית, כתגובה לגירוים אלרגיים. החמרות אסתמה בדרך כלל קשורות למגרה אלרגי או לא ספציפי (כגון, מאמץ, חשיפה לעשן סיגריות, ניחוחות חזקים, מחלה זיהומית בדרכי האוויר ועוד).

סימני אסתמה יכולים לנוע מתסמינים קלים ביותר המופיעים פעם בשנה או שנתיים, להתקפי אסתמה יומיומיים. בהתאם לזה, איכות החיים של חולי אסתמה יכולה להיות רגילה ככל אדם אחר, או שהמחלה עלולה להגביל ביצוע פעילויות שגרתיות. מהלך המחלה יכול להשתנות עם השנים, אך לרוב מדובר בהתנהגות זהה של אסתמה באותו מטופל. כדי ללמוד מהו מהלך המחלה, את חומרתה, וכדי להתאים טיפול, חשוב שהמטופל יהיה במעקב רופא באופן קבוע ולאורך זמן.

האם חולה אסתמה יכול לבצע שירות צבאי?

מרבית חולי האסתמה יכולים לבצע שירות צבאי סדיר, קבע או מילואים. בין חולי האסתמה, ישנם כאלה המוגבלים בביצוע פעילויות שונות. לפני הגיוס או השירות, יעריך מומחה למחלות ריאה ילדים או מבוגרים את המגבלות ממנו סובל חולה אסתמה. הערכה זו מתבססת על מצבו של החולה בזמן הבדיקה ועל היסטורית האסתמה שלו. לצד המגבלות שיקבע הרופא, קביעת תנאי השירות תתבסס גם על רקע אלרגי למחלה. טיפול קבוע לאסתמה ולאלרגיה הוא מדד המלמד לעיתים על חומרת המחלה ביומיום או על חומרת התקפי אסתמה.

הערכת חולה אסתמה לשירות צבאי

פרופיל (כשירות רפואית) קובע מהי מסגרת מסלולי שירות או תפקידים להם יכול להתאים חולה אסתמה. בנוסף לפרופיל רפואי, ישנה משמעות גדולה לפטורים המהווים מגבלות פרטניות (אישיות) לחולה אסתמה. למשל, חולה אסתמה עם אלרגיה ורגישות ידועה לקרדית אבק הבית חייב לישון בחדר "היפואלרגני"; חולה אסתמה המפתח התקפים בעקבות מאמץ גופני לא יכול לבצע ריצות ארוכות או מסעות.

איך קובעים פרופיל לפי חומרת אסתמה?

ספר הפרופילים הצבאי של חיל הרפואה כולל בתוכו את מרבית המצבים והליקויים הרפואיים המוכרים, בעלי משמעות תפקודית לשירות הצבאי.  ועדה רפואית של צה"ל קובעת את הפרופיל לפי סעיף ליקוי. ניתן לקבוע אחד משישה סעיפים המופיעים בפרק אסתמה של ספר הפרופילים, לפי חומרת האסתמה.

במידה ואסתמה מאובחנת לפני תחילת שירות צבאי, ועדה רפואית מתכנסת טרם החל השירות ודנה על סעיף הליקוי על סמך המלצות רופא הריאות אצלו נבדק המטופל. במקרה ואסתמה מאובחנת תוך כדי שירות צבאי, או שמצב האסתמה השתנה לעומת מצב קודם, הוועדה דנה במצב תוך כדי שירות צבאי. במקרה זה, ההחלטה מתבססת על המלצות רופא ריאות מטעם הצבא לאחר שבדק את החייל.

 • לחולי אסתמה עם תסמינים קלים, המתפתחים רק לעיתים רחוקות, ללא כל מגבלה במאמץ גופני וללא צורך בטיפול תרופתי קבוע, ניתן לקבוע פרופיל 97 .
 • כאשר מופיעים תסמינים לעיתים קרובות יותר, אך הם אינם מחייבים טיפול קבוע על ידי משאפים, ותפקודי הריאות תקינים, ישנה אפשרות לפרופיל 72.
 • לחולי אסתמה מאוזנים עם טיפול תרופתי קבוע ועם תפקודי ריאות ללא הפרעה חסימתית משמעותית, קובעים פרופיל 64 .
 • לחולים עם אסתמה המאופיינת בחוסר איזון של תסמינים נשימתיים, למרות טיפול תרופתי קבוע, והתקפי אסתמה עם צורך בטיפול נוסף ייקבע בדרך כלל פרופיל 45.
 • לחולי אסתמה עם התקפים חוזרים בתדירות גבוהה, למרות טיפול מרבי, ועם פניות חוזרות לחדרי מיון ואשפוזים בשל התקפי אסתמה, לא מאפשרים שירות צבאי באופן קבוע או זמני עם פרופיל נמוך מ-45 .

מהו הקשר בין פרופיל לבין מסלול/מקצוע צבאי?

 • פרופיל 97 עם סעיף ליקוי של אסתמה מאפשר בחירה רחבה מאוד של מסלולים, למעט יוצאים מן הכלל, כגון מספר מקצועות בחיל הים (צוללנים) וחיל האוויר (טייסים), בהם חולה אסתמה אינו מתקבל למרות היותו בריא ביומיום.
 • פרופיל 72 מקנה זכות לשירות קרבי במידה ואין פטורים הפוסלים זאת, כמו באסתמה עם גירוי להתקפים בשל מאמץ גופני.
 • פרופיל 64 מאפשר בחירת תפקיד תומך לחימה או תפקיד עורפי. חולי אסתמה עם פרופיל 45 מועמדים לשירות בתפקיד עורפי.

ביצוע קורסים והכשרות תלוי בפרופיל וגם במצבו הבריאותי של החייל בתקופת הקורס. כשרות לקורס ספציפי נקבעת על פי רופא ריאות המבצע גם הערכת תפקודי ריאות. בקורס קצינים קיימים מסלולי כושר שונים, לכן גם חולה אסתמה עם פרופיל 45 יכול לצאת לקורס קצינים במסלול של כושר מוגבל.

מה עושים אם חולה אסתמה מעוניין להעלות פרופיל?

לעיתים, קביעת פרופיל לפני שירות צבאי נעשית על סמך חומר רפואי מהילדות. במקרה כזה עלול להיווצר מצב שבו קיים פער בין פרופיל נמוך יחסית לבין מצבו התפקודי הנוכחי של חייל. אם חולה אסתמה חושב שהפרופיל שלו אינו משקף את מצבו הבריאותי, והוא מעוניין בתפקיד או מסלול מסוים הדורש פרופיל גבוה יותר, הוא יתבקש להגיע להערכה אצל רופא ריאות. הערכת רופא כוללת, בין היתר, ביצוע בדיקות תגר (מאמץ, מטאכולין או אדנוזין). תהליך הערכה מחודשת של רופא דורש זמן, ועל כן מומלץ לא לחכות לרגע האחרון, ולפנות לבירור בהקדם. בהתאם לממצאי הבדיקות הרופא יכתוב המלצות לוועדה הרפואית, שעשויה לקבל מסקנותיו ולשנות פרופיל.

מה חשוב לחולה אסתמה לזכור בשירות צבאי?

 1. אסתמה היא מחלה המשתנה עם הזמן, לכן מצב החולה בנקודת זמן "א" יכול להיות שונה מאשר בזמן "ב".
 2. אסתמה היא מחלה כרונית, שאינה נעלמת, גם כשאין תסמינים במשך שנים.
 3. התמדה בטיפול קבוע שהומלץ, חזרה לביקורות מתוכננות, שמירה על כושר גופני מיטבי ועל משקל גוף תקין הם גורמים עיקריים המשפיעים על איזון אסתמה לאורך זמן, איכות חיים טובה יותר ותחזית מהלך המחלה בעתיד.
 4. במהלך השירות הצבאי חולה אסתמה עלול להיחשף לגירויים שונים, לעיתים כאלה שאליהם לא נחשף בעבר. אם מצב כזה מתרחש, ונגרמת החמרה בתסמינים, יש לדווח על ההחמרה כדי לקבל טיפול בהקדם ולמנוע החמרות של אסתמה.
 5. חולה אסתמה יכול לבצע שירות צבאי, אך עליו לנהוג בהתאם להוראות שקיבל בהקשר למגבלות אישיות שלו בפעילות צבאית ולדווח על שינויים במצבו.

מאמרים נוספים בנושא לחיות עם אסתמה:

אסתמה ופעילות גופנית
אסתמה במהלך הריון
אסתמה בקרב ילדים
לטייל עם אסתמה

מאמרים בנושאי אסתמה נוספים:

מהי אסתמה
להתמודד עם אסתמה
מדריכי אסתמה

למידע נוסף על אסתמה לחצו כאן

Print this pageShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someoneShare on Facebook
חזרה לכל המאמרים