אסתמה ואלרגיה

22 באוקטובר 2015

ד"ר קובי שדה, מומחה לאלרגיה ואימונולוגיה

רבים שואלים את עצמם, ואותנו הרופאים, מה הקשר בין אלרגיה לבין אסתמה? מלבד העובדה ששניהם ממררים לנו את החיים…
רק חלק קטן מהחולים סובלים מאסתמה הנגרמת מסיבות שאינן אלרגיה, למשל חשיפה לעשן סיגריות או לחומרים מזיקים אחרים. לעומת זאת, רובם המכריע של חולי האסתמה סובלים ממה שמכונה "אסתמה אלרגית" – אסתמה שסיבתה היא תגובה אלרגית של דרכי הנשימה.
פעם, נחשבו שתי הבעיות הללו לנפרדות – אסתמה היא רק אסתמה ואלרגיה היא רק אלרגיה, אך כיום אנו מבינים שלא כך הדבר. שתי הבעיות הללו הן בעיות רפואיות המשולבות זו בזו, ולנזלת אלרגית השפעה רבה על האסתמה. טיפול נכון באלרגיה עשוי להביא להרגעה ואפילו להחלמה ממחלת האסתמה.

מהי אלרגיה וכיצד היא מתפתחת?

מערכת החיסון שלנו דואגת להגן עלינו באמצעות נוגדנים שהיא מפתחת כלפי נגיפים וחיידקים, אך לעיתים המערכת שוגה ומפתחת נוגדנים כלפי גורמים בלתי מזיקים הנמצאים סביבנו. כאשר אותו גורם בלתי מזיק, לדוגמה אבקני פרחים או פרוות חית המחמד שלנו, פוגש במערכת החיסון שלנו, היא מפתחת נוגדני אלרגיה ומתפתחת תגובה חיסונית מיידית.

סוג התגובה החיסונית וחומרתה תלוי בגורמים פיזיולוגיים, גנטיים וסביבתיים, אך לרוב מדובר בנזלת מימית, התעטשויות, גרד, דלקת של לחמיות העיניים, שיעול טורדני וכדומה. כאשר התגובה החיסונית מתרחשת גם בסמפונות המובילים לריאות, הרי שאז תתרחש התכווצות של הסמפונות והיצרות שלהם, תתפתח דלקת ותיווצר ליחה, ואנו נסבול מהתקף של אסתמה.

הגורמים לאלרגיה ואסתמה

  • הגורמים העיקריים לאלרגיה הם גורמים המרחפים באוויר, אותם אנו מריחים ונושמים, לדוגמה: הפרשות קרדית אבק הבית (יצור מיקרוסקופי החי בהמוניו בבתים שלנו, במצעים ובכריות), נבגי עובש, פרוות חתול וכלב, אבקני צמחים נפוצים, כגון דשא, לענה, כתלית, ברוש, זית ועוד רבים אחרים.
  • לעיתים רחוקות, גם מזון יכול לעורר אלרגיה ואסתמה, ואז גם עלולה להתרחש תגובה אלרגית קיצונית מסכנת חיים הקרויה אנפילקסיס.
  • מבין התרופות הנפוצות, תרופות נוגדות דלקת, לדוגמה אספירין ונורופן, עשויות לגרום לאלרגיה ולאסתמה.
  • לעיתים, הגורם האלרגי לאסתמה הוא גורם תעסוקתי: חומר המצוי בסביבת העבודה כגון: אבק, עשן, חלבונים, חומרי צבע, אקרילים, איזוצתיאנטים, ואפילו קמח, טקסטיל, תמרוקים ועוד.

נזלת אלרגית ואסתמה

מרבית האנשים הסובלים מאסתמה אלרגית יסבלו גם מתסמינים של נזלת אלרגית, אבל לא כל מי שסובל מנזלת אלרגית ומקדחת השחת (אלרגיה המתבטאת בגרד בעור, נזלת ועיניים דומעות) יסבול גם מאסתמה. הסיבה לכך לא ברורה והיא תלויה בתכונות גנטיות ובגורמים סביבתיים המשפיעים על מידת הרגישות של דרכי הנשימה.
חלק מהאלרגנים ,אולי בגלל גודלם ותכונותיהם, מעוררים ביתר קלות אסתמה, לעומת אלרגנים אחרים, בעיקר עובש האלטרנריה (סוג עובש נפוץ המצוי בעיקר בפירות ירקות, עלים ועוד).

אנו גם יודעים שככל שהנזלת האלרגית קשה יותר, ממושכת יותר ואינה מטופלת באופן אופטימאלי, כך גדל הסיכון שתופיע עם הזמן אסתמה קשה יותר. הסיבה לכך נעוצה בתפקידו החשוב של האף. האף הוא לא רק איבר הרחה או איבר "קוסמטי", האף הוא השער הראשי לדרכי הנשימה – הוא משמש לסינון האוויר ולחימומו והוא אחראי על איזון הלחות של האוויר שאנו נושמים.

כאשר קיימת בעיה באף, בשל הנזלת האלרגית, המערכת העצבית והמערכת החיסונית משדרות מסר שלילי גם לדרכי הנשימה ולריאות. במצב זה יופיעו שיעול טורדני וקוצר נשימה האופייניים לאסתמה. לכן, יש חשיבות רבה לטיפול בנזלת האלרגית ביחד עם הטיפול באסתמה עצמה.

אבחון האלרגיה

כיוון שאסתמה היא לרוב בעיה אלרגית, הרי שיש חשיבות רבה לאבחון נכון של האלרגיה. מטרת האבחון היא לא רק למצוא את הגורם הסביבתי המסוים, אלא גם להנחות את החולה לגבי הטיפול בגורם ואפילו לחסן כנגדו.

תבחיני האלרגיה מבוצעים בדרך כלל באמצעות דקירות עדינות על פני העור, כאשר תפקיד כל דקירה שכזו הוא לאבחן גורם אלרגי אחר. במידה וקיימת אלרגיה, מקום הדקירה על פני העור יתנפח ויאדים כמו עקיצה קטנה – וזו העדות לקיומה של האלרגיה ולמידת חומרתה.

לעיתים אנו נעזרים גם בבדיקות תגר תעסוקתיות או בבדיקות דם לצורך האבחון.

שלבי הטיפול באלרגיה

  1. הטיפול האופטימאלי באלרגיה הוא הימנעות מהגורם האלרגי – אבל זה בהחלט לא משהו שקל לעשות. ברוב המקרים קשה מאד שלא להיחשף לגורמי האלרגיה, אך אפשר לצמצם את החשיפה אליהם. במרפאת האלרגיה המטופל מקבל הדרכה כיצד להתמודד עם החשיפה לגורם האלרגי. צמצום החשיפה חשוב במיוחד כשמדובר בגורם אלרגני הקשור בעבודתו של חולה האסתמה (אסתמה תעסוקתית).
  2. טיפול תרופתי – הטיפול כולל לא רק משאפים לאסתמה, אלא גם תרופות המשפיעות על האף ועל התגובה האלרגית עצמה.
  3. חיסונים לאלרגיה – תהליך ארוך שבו אנו חושפים את המטופל לכמויות מזעריות של גורם האלרגיה על מנת לגרום לעמידות המערכת החיסונית. טיפול זה, המכונה "אימונותרפיה", הודגם כטיפול יעיל באלרגיה, אך גם בטיפול ובמניעת התפתחות אסתמה. טיפול חיסוני זה נעשה בעיקר על ידי זריקות תקופתיות, אם כי לאחרונה התחלנו בארץ להשתמש גם בחיסונים הניתנים בטיפות לבליעה.

מאמרים נוספים בנושא התמודדות עם אסתמה:

משמעות תסמיני אסתמה ולמה עליך לשים לב
חשיבות ההתמדה בטיפול במחלות נשימה
מדריך: מה לעשות במצב של התקף
התמודדות עם תסמיני אסתמה
הערכת תפקודי ריאה
התייעצות עם רופא
אפשרויות טיפול זמינות באסתמה

מאמרים בנושאי אסתמה נוספים:

מהי אסתמה
חיי היומיום עם אסתמה
מדריכי אסתמה

למידע נוסף על אסתמה לחצו כאן

Print this pageShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someoneShare on Facebook
חזרה לכל המאמרים