אסתמה במהלך הריון

26 במרץ 2017

אסתמה היא בעיה שכיחה יחסית בנשים בהריון, גם אצל נשים שמעולם לא אובחנו כאסתמטיות. אם יש לך אסתמה, אין זה אומר בהכרח שההריון שלך יהיה קשה יותר או מסוכן לך ולעובר, אך מומלץ כי תשמרי על האסתמה בשליטה.

סיכונים של אסתמה לא מאוזנת במהלך הריון

במהלך ההריון, אסתמה לא רק משפיעה עליך, אלא גם על כמות החמצן שמגיעה ממך לעובר. נשים שתסמיני האסתמה שלהן נשלטים בזמן ההריון –  עוברות הריון תקין בסיכון נמוך או ללא סיכון כלל להן ולעוברים. עם זאת, נשים בהריון הסובלות מתסמיני אסתמה נמצאות בסיכון מעט גבוה יותר לסיבוכים שונים, בהשוואה לנשים שאין להן אסתמה. סיבוכים אלה כוללים:

  • לחץ דם גבוה במהלך ההריון.
  • פרה-אקלפמסיה (Pre-Eclampsia), שהיא תסמונת הריונית רב-מערכתית היכולה להשפיע על השליה, הכליות, הכבד והמוח.
  • לידה מוקדמת (לפני שבוע 37).
  • משקל לידה נמוך.

חשוב שתזכרי כי ככל שהאסתמה בשליטה, הסיכון לך ולעובר שלך הוא נמוך יותר.

האם הריון יכול להחמיר אסתמה?

חומרת האסתמה בהריון משתנה מאישה לאישה. בעוד שהריון עלול להשפיע על האסתמה, מחקרים מראים  שחומרת האסתמה במהלך ההריון קשורה למצב האסתמה לפני ההריון. כאשר האסתמה חמורה לפני ההריון, קיים סיכון גבוה יותר שהתסמינים יחמירו. בשליש מהנשים האסתמה משתפרת במהלך ההריון, והשיפור מתרחש בהדרגה במהלך ההריון. בשליש מהנשים בהריון האסתמה נשארת יציבה, ובשליש מהנשים האסתמה מחמירה במהלך ההריון, בדרך כלל סביב שבוע 29 עד 36 של ההריון.

חולת אסתמה וגילית שאת בהריון? הנה מספר המלצות:

למען בריאותך ובריאות העובר, חושב מאד שתסמיני האסתמה יהיו תחת שליטה במהלך ההריון.

  • כאשר את מגלה שאת בהריון, קבעי פגישה עם רופא המשפחה או הרופא שמטפל באסתמה. עברו יחד על רשימת התרופות שאת לוקחת וודאי עם הרופא שתוכנית הטיפול מתאימה לך גם בהריון.
  • אם קיבלת טיפול לאסתמה לפני ההריון, המשיכי לקחת את הטיפול הקבוע שלך, גם אם אין לך תסמינים כרגע. אל תתפתי להפסיק את הטיפול ללא התייעצות עם הרופא. רוב התרופות הניתנות באסתמה בטוחות, והסיכון לעובר קטן בהשוואה לסיכון מהתקף אסתמה חמור.
  • אם את מכינה תוכנית לידה, חשוב שתעדכני את הצוות המטפל במרכז שבו תלדי שאת חולת אסתמה.
  • ודאי כי את משתמשת בטיפול שניתן לך בצורה נכונה – אם את משתמשת במשאף, חשוב שתדעי להשתמש בו כראוי. טכניקת שאיפה נכונה מבטיחה שהתרופה שאת לוקחת תגיע לריאות בצורה מיטבית.

מאמרים נוספים בנושא לחיות עם אסתמה:

אסתמה ופעילות גופנית
אסתמה בקרב ילדים
לטייל עם אסתמה
אסתמה ופרופיל צבאי

מאמרים בנושאי אסתמה נוספים:

מהי אסתמה
להתמודד עם אסתמה
מדריכי אסתמה

למידע נוסף על אסתמה לחצו כאן

Print this pageShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someoneShare on Facebook
חזרה לכל המאמרים